Transport ciężkiego sprzętu wymaga ogromnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności logistycznych, pozwoleń i odpowiednich uprawnień, a także ogromnego doświadczenia. 

Nie sprowadza się tylko do przetransportowania sprzętu z punktu początkowego do punktu docelowego. Jest złożonym procesem, wymagającym doświadczenia i  doskonałego planowania, a tymi cechami pochwalić się jest w stanie tylko garstka.

Przy przenoszeniu linii produkcyjnej z jednej miejscowości do drugiej a nawet o odległość kontynentu, zdajemy sobie sprawę, jak kluczowe znaczenie ma sprawne, bezpieczne i zgodne z przepisami przetransportowanie specjalistycznych urządzeń tak, aby niemal natychmiast po dostarczeniu na miejsce mogły rozpocząć swoją pracę.

relokacja maszyn wewnątrz zakładu

Transfer maszyn i elementów linii produkcyjnych może się odbywać także wewnątrz samego zakładu produkcyjnego – np. pomiędzy pomieszczeniami lub z części zewnętrznej do wewnętrznej i odwrotnie. Z pozoru prosta operacja w rzeczywistości potrafi przysporzyć niemałych problemów. Podstawowym wyzwaniem dla firmy realizującej transfery maszyn jest to, że w większości przypadków działają „pod ruchem”, czyli bez możliwości czasowego zamknięcia zakładu.

W takich przypadkach należy szczególną uwagę zwrócić na bezpieczeństwo pracowników, ale też wyposażenia firmy. Wewnętrzna relokacja maszyn nie może przecież skutkować uszkodzeniem zakładowej infrastruktury i tym samym zaprzestanie produkcji.